Menü
Sosyal Medya
  1. Ana Sayfa
  2. Duyurular
  3. Rent A Car Sektörüne Genel Bir Bakış

Rent A Car Sektörüne Genel Bir Bakış

05/03/2019

Araba kiralama sektörü birkaç yıllık duraklamanın ardından son beş yılda tekrar gelişme göstermeye başladı. Bu düşüşün sebebi havayolları şirketlerinin müşteri kaybetmesinden kaynaklanıyordu. Yani, araba kiralama sektörünün hava seyahatleri ile doğrudan bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz.

Araba kiralama sektörüyle ilgili ilginç istatistikler: Kurumsal kâr oranları ve kişi başına düşen gelir miktarı arttığı için hava yolculuğu yapan kişi sayısı da gitgide artıyor. Bu da kuşkusuz araba kiralama sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak. 2021 yılına kadar hızla gelişmesi beklenen araba kiralama sektöründe, büyük araba kiralama şirketleri küçük şirketlere nazaran daha avantajlı. Havayolu şirketleri ve otellerle stratejik ortaklıkları bulunan bu büyük şirketler, kolaylıkla para kazanabiliyor.

Sektördeki büyük şirketler marka farkındalığı oluşturduğu için bunun keyfini sürüyorlar. Kalıcı müşteriler edinmeleri, yeni başlayan küçük işletmelere zorluk çıkartıyor. Ayrıca büyük şirketler sürekli olarak araba yenilemesi ve bakımı yaptığı için küçük işletmeler bu yarışa ayak uyduramıyor.

Sektör, 2011’den 2016 yılına kadar 43 milyar dolar hasılat yaptı ve %5,2 oranında yıllık büyüme gösterdi. Toplam 2907 işletme yaklaşık 135 bin kişiye istihdam sağladı. Araba kiralama işletmeleri şehir içi, şehirlerarası, havaalanı ve diğerleri olmak üzere dört farklı segmentte toplanıyor. Bu dörtlü içinde en çok öne çıkan havaalanı araba kiralama işletmeleri. 2014 yılında pazarın %49,5’lik kısmını kaplayan bu segment, uzun süre bu unvanı koruyacak gibi görünüyor.

Diğer Haberler
Hakkımızda
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam