Menü
Sosyal Medya
  1. Ana Sayfa
  2. Duyurular
  3. Ehliyet Yenileme Hakkında

Ehliyet Yenileme Hakkında

07/02/2019

Günlerdir Ehliyet Yenileme ile ilgili sosyal medya ve WhatsApp aracılığıyla yayılan haberlerden kaynaklanan tartışmalara Sağlık Bakanlığı bir açıklamayla son verdi. Yapılan asparagas haberlerde ehliyetinizi 2017 yılı 1 Ocak’a kadar sağlık raporu alıp yenilemeniz gerektiği, aksi takdirde bu tarihten sonra aile hekiminden alınan herhangi bir sağlık raporu için 200 ila 400 lira arasında ücretler ödemeniz gerektiği yazılıyor. Fakat bunlara itibar etmeyin!

Açıklamada; Aile hekimlerine giden ve ileri bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen vatandaşlardan işlem karşılığında herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Her sürücü adayına zeka testi yapılmayacaktır. Aile hekiminin uygun görmesi sevk etmesi ve psikiyatri uzmanının da onaylamasıyla zeka testi yapılabilecektir. denildi.

Ayrıca; Sağlık muayenesi yapılmak üzere sağlık kuruluşlarına sevk edilenler için uygulanacak ücret tarifesiyse şöyle açıklandı: ” Aile hekiminin muayenesi sonucu uzmanlık gerektirecek bir sağlık probleminin tespit edilmesi durumunda, kişi söz konusu uzmanlık dallarının bulunduğu sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Bu aşamada sağlık kuruluşunun basamaya göre aşağıdaki ücret tarifesi uygulanır. Tek hekim Sağlık Raporu: (5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul) Devlet hastanelerinde 50 TL, Üniversite hastanelerinde ve araştırma hastanelerinde 75 TL, Sağlık Kurulu Raporu Devlet hastaneleri 200 TL, Üniversite hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri 300 TL .

İşte Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler;

  • Eski Sürücü Belgesi
  • Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
  • Sürücüye ait sağlık raporu
  • 15 TL ( 13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz.
  • 2 adet fotoğraf (5×6 ebatlarında fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
  • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
Diğer Haberler
Hakkımızda
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam